Connect with us

Spor

Evcil hayvan ürünleri fuarında süs tavukları ve köpekleri büyük ilgi gördü

Başkentte devam eden 3. Ankara Evcil Hayvan Ürünleri Fuarı’nda en güzel süs tavukları ve süs köpekleri boy gösterdi.

Published

on

Ankara

Altınpark Anfa Expo-Center Fuar Merkezi’nde Ulusal Fuarcılık Şirketince düzenlenen fuar kapsamında süs tavukları ve süs köpeklerinin olduğu çok sayıda hayvan türü ziyaretçilere tanıtılıyor.

Pet kuaförler tarafından tıraş edilen farklı türlerden köpekler güzellik yarışmasında sahne alırken, jüri tarafından seçilmiş en güzel süs tavukları da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

AA muhabirine açıklama yapan Ankara Süs Tavukları Derneği Başkanı Emin Gökgöz, süs tavuklarının kendilerine göre standartlarının olduğunu ve bu standartlara göre değerlendirmeler yaptıklarını söyledi. Tavukların rengi, ırkı, güçlü yanları ve kusurları belirlenerek güzellik derecelendirmesine tabi tutulduklarının altını çizen Gökgöz, “Bunun sonucunda salonun en iyi tavuğu, horozu bunların arasından seçilerek ödüllendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Farklı kategorilerde tavuk ve horozların olduğunu belirten Gökgöz, her aynı kategorideki tavuk ve horozlarda bir şampiyon seçildiğini açıkladı.

“Evcil hayvan ürünlerine talep çok”

Pet kuaför Alpay Özkan da her köpek ırkının farklı tüy yapısı olduğu için farklı kesim tekniklerini uyguladıklarını dile getirdi.

Köpeklerin tüyleriyle daha rahat bir yaşam sürmesi amacıyla tıraş yaptıklarını belirten Özkan, tıraşın hem hijyen hem de genel görünüm için çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’de köpek kuaförlerinin sayısının az olduğunu bildiren Özkan, “Öncelikle bir makas uzmanlığı gerekiyor. Bununla birlikte bir köpekle ilgili bir formasyonun olması lazım. İnsan gibi değiller, rahatsız olabilirler, tehdit algılayabilirler. Dolayısıyla köpeğin davranış ve tutumuna oldukça hakim olmak gerekir.” dedi.

Pet kuaför Ezgi Cansu Baydar da pet kuaförlüğün sabır gerektiren bir iş olduğunu ve sevilmeden yapılamayacağına dikkati çekti.

Köpek taramasıyla ilgili insanların bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Baydar, köpek kuaförlüğünün çok ciddi bir eğitim gerektirdiğini anlattı.

Ulusal Fuarcılık Şirketi Genel Müdürü Selçuk Çetin ise evcil hayvan ürünleriyle ilgili çok fazla talebin olduğuna dikkati çekti.

Tüketicilerin artık kendilerine sunulan ürünler yerine ihtiyacı olanını talep ettiğini söyleyen Çetin, hayvanların sunduğu gösterilerin özellikle çocukların ilgisini çektiğini kaydetti.

Fuar, yarın sona erecek.

Kaynak: AA