Connect with us

Dünya

İtalya’da Ancona Valiliği sel felaketinde 9 kişinin öldüğünü açıkladı

İtalya’nın Ancona kenti yakınlarındaki yerleşim yerlerini etkileyen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 9 olduğu bildirildi.

Published

on

Roma

.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}İtalya’da meydana gelen selde 7 kişi hayatını kaybetti

Ancona Valiliğinden sel felaketine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, olayda şu ana kadar 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 2’si çocuk 4 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, felakette en az 50 kişinin de yaralandığı, yüzlerce kişinin de su baskınları sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Başbakan Mario Draghi de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, felakette yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Bakanlar Kurulu’nu tamamladıklarını ve birazdan bölgeye hareket edeceğini dile getiren Draghi, “Sivil Savunma Başkanı, hükümet adına gereken tüm desteği vermek için felaket bölgesinde. Bakanlar Kurulu acil gereksinimler için 5 milyon avroluk bir kaynak tahsis etti.” dedi.

Draghi, “Bugün Marche’de yaşananlar, iklim değişikliğiyle mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Bu arada, Bakanlar Kurulu sel felaketi nedeniyle Marche’de olağanüstü hal ilan etti.

Bölgeye sabah saatlerinde giden Sivil Savunma Başkanı Fabrizio Curcio da “Gerçekten olağanüstü miktarlarda su ile bölgede dehşet anları yaşanmış.” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan, İtalyan basınında felakete ilişkin çıkan ilk haberlerde ölü sayısı önce 7 olarak verilmiş, daha sonra bazı kaynaklarda bu sayının 10’a çıktığı kaydedilmişti.

Kaynak: AA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.